مقالات

صادرات بادام زمینی

صادرات بادام زمینی

بادام زمینی که نام دیگر آن پسته شامی میباشد میوه درختی در آمریکای جنوبی است ولی تقریبا در سر تا سر جهان تولید میشود. گیاه و میوه بادام زمینی معمولا در مناطق گرم رشد میکند و به آب فراوانی هم نیاز دارد. این خوراکی پر طرفدار به دلیل ارزش غذایی که دارد محبوبیت بالایی دارد و صادرات آن نیز بسیار پر سود میباشد. بطور کلی بادام زمینی انواع  مختلفی دارد که با توجه به منطقه تولید آن متفاوت است. از بزرگترین تولید کنندگان بادام زمینی میتوان به کشور های هند و چین اشاره نمود. این خوراکی علاوه بر خوشمزه بودن خواص فراوانی هم دارد که باعث شده بسیار محبوب شود و کمتر کسی آن را مصرف نکند. بنابراین خرید و فروش بادام زمینی از مهم ترین محصولات فروشگاه های آجیل میباشد.

انواع بادام زمینی صادراتی

بادام زمینی های تولید شده در کشور ما تنوع بسیار بالایی دارند. بنابراین هر نوع بادام زمینی خواهان و طرفداران خودش را دارد و به کشور های مختلفی صادر میگردد. بادام زمینی های صادر شده میتواند شامل بادام زمینی های آستانه، بادام زمینی پارس آباد، بادام زمینی شور و بادام زمینی ها رست شده در اندازه ها و درجه های مختلف باشد.

چرا صادرات بین المللی بادام زمینی اهمیت دارد ؟

همانطور که گفتیم صادرات بادام زمینی یکی از پر سود ترین صادرات خشکبار در جهان است. بیش از 25 درصد بادام زمینی در کل جهان توسط کشور چین تامین میشود. صادرات این نوع خشکبار در ایران بسیار برای بازرگانان پر درآمد میباشد چرا که توانایی صادرات آن در ایران بسیار بیشتر از تولید آن است. لازم به ذکر است قیمت بادام زمینی صادراتی با توجه به کیفیت آن، بسته بندی و قیمت ارز تعیین میگردد.

ویژگی صادرات بادام زمینی در ایران چیست ؟

صادرات بادام زمینی در ایران ویژگی هایی باید داشته باشد که تمام صادر کنندگان بادام زمینی در ایران باید با آن آشنا باشند. باید توجه کرد که نگهداری و تولید بادام زمینی طبق استاندارد ها باشد. برای مثال مقدار مواد نگهدارنده، میزان رطوبت و شرایط نگهداری از مواردی میباشد باید به آن ها توجه کرد. همچنین کیفیت و نحوه بسته بندی بادام زمینی باید خلاقانه باشد و تمام اطلاعات مورد نظر و لازم روی آن درج شود. بهتر است بدانید ایران یکی از بزرگترین کشور های صادر کننده و تولید کننده بادام زمینی در جهان میباشد.

ارسال بادام زمینی به کشور های خارجی

بادام زمینی درجه یک  در کشور به صورت عمده در دست بازرگانان یا توزیع کنندگان ایرانی و خارجی صادرات این محصول به کشورهای دیگر میباشد. کشورهای اروپایی خریدار بادام ایرانی مانند روسیه آذربایجان گرجستان ،ارمنستان اوکراین کشورهای اسکاندیناوی هستند که بازرگانان ایرانی و خارجی در آن کشورها معامله بادام را انجام می دهند. البته کشور های دیگری نیز هستند که میتوان به آنجا بادام زمینی صادر کرد. بخش دیگری از بادام زمینی ها به کشور هایی مثل ترکمنستان، کویت، ارمنستان و عراق صادر میشود. میزان بالای صادرات بادام زمینی در کشور ما نشان میدهد محصولات ایرانی از این قبیل از کیفیت بالایی برخوردار میباشند و دارای خواص زیادی نیز هستند. بنابراین بادام زمینی های ایرانی درسر تا سر جهان مصارف و خواهان زیادی دارند.

تولید بادام زمینی

شرایط صادرات بادام زمینی به اروپا

صادرات تا به کشور های اروپایی تقریبا مثل دیگر کشور هایی است که از ایران درخواست صادر کردن بادام زمینی را دارند و آن هم‌ به این دلیل است که بادام زمینی های ایرانی ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارند. بادام زمینی به صورت عمده به کشور های دیگر از منطقه آزاد انزلی و با عبور از گمرک این منطقه صادر می گردد‌. با صادر کردن بادام زمینی به دیگر کشور ها نه تنها در ایران بر فعالیت اقتصادی تاثیر گذار است، بلکه در کشور های دیگر چرخه اقتصادی بهبود میباد.

اتحادیه اروپا برای صادرکنندگان بادام زمینی به کشور ها قوانین و شرایطی را وضع کرده است که برای صادرات باید به آنها توجه نمود. در صورت رعایت نکردن این قوانین توسط شرکت های صادر کننده، منجر به جریمه و حتی لغو شدن قرار داد های بین دو کشور میشود. این شرایط و الزامات شامل قوانینی در رابطه با بسته بندی، نگهداری، قوانین گمرکی و … میشوند. هزینه های گمرکی با توجه به کشور های مختلف متفاوت میباشد.

یکی از الزامات کشور های صادر کننده داشتن گواهی حافظت از محیط زیست میباشد. همچنین داشتن گواهی محصولات ارگانیک و امنیت محصولات غذایی از دیگر شرایط مهم آن میباشد. کشور های اروپایی ملاک های مهم دیگری از جمله میزان رطوبت، اندازه دانه های بادام زمینی، میزان مواد نگهدارنده و از این قبیل برای وارد کردن بادام زمینی دارند.

همچنین از دیگر الزامات مهم درج اطلاعت کافی بر روی بسته بندی محصولات است. از جمله مواردی که باید بر روی بسته بندی بادام زمینی ها درج شود نام برند و بادام زمینی به همراه تمامی مواد افزودنی آن است. ویژگی ها دیگر مربوط به بادام از دیگر موارد مهم میباشد. برای مثال هسته دار یا نبود بادام زمینی درون بسته بندی. سال تولید، تاریخ انقضا و برچسب های مربوط به استاندارد ها نیز باید بر روی آن درج شود.

بسته بندی بادام زمینی نیز باید به گونه ای باشد که از ورود هر گونه آلودگی به آن جلوگیری نماید و محافظ کیفیت و مزه و بوی آن باشد. تمام این شرایط باید به درخواست اتحادیه اروپا رعایت شود تا به کشور صادر کننده اجازه صادرات بادام زمینی دهند.

شرایط فرستادن بادام زمینی به عراق

صادرات بادام زمینی به کشور های همسایه و هم مرز بسیار رونق دارد و بخش بزرگی از بادام زمینی های تولید شده در کشور به این کشور ها صادر میشوند. یکی از همین کشور های همسایه عراق میباشد که اغلب صادرات بادام زمینی های روکش دار به آن انجام میشود.

صادرات محصولات آجیم طلایی چگونه است ؟

محصولات آجیم طلایی دارای نشان استاندارد ملی ایران میباشند. این برند اولین و تنها ترین بادام زمینی دارای گواهینامه استاندارد است که از مواد اولیه داخلی تولید شده است. این در حالیست که نمونه های مشابه بسیار زیادی از این نوع محصولات در بازار وجود دارد که نه تنها نشان استاندارد ندارند بلکه بصورت سنتی تولید میشوند.

محصولات آجیم طلایی با توجه به دارا بودن پروانه بهداشتی صادرات پروانه ساخت و نشان سیب سلامت از مجوز هایلازم جهت صادرات بر خوردار میباشند.

منبع: www.tridge.com/intelligences/peanut/import

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *