مقالات

فرآورده های بادام زمینی

فراورده های بادام زمینی

همانطور که در مقاله خواص بادام زمینی ها هم توضیح دادیم، این خوراکی پرطرفدار و خوشمزه کاربرد ها و ویژگی های بسیار در صنایع دارد. وجود مواد مغذی و خواص بالا در بادام زمینی موجب شده که فرآورده های مختلفی از این خوراکی هم بدست بیاید. علاوه بر خود میوه بادام زمینی، فرآورده های آن نیز در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین صادرات آن انجام میشود.

از مهم ترین فرآورده های بادام زمینی ها میتوان به مواردی مانند کره بادام زمینی و روغن بادام زمینی اشاره نمود. از این فرآورده ها میتوان برای کاربرد های متفاوتی استفاده نمود. برای مثال از روغن بادام زمینی در پخت و پز مختلف غذایی استفاده میشود. علاوه بر آن در صنایع داروسازی و پزشکی نیز استفاده میشود. در ادامه قصد داریم نحوه تولید این فرآورده ها را شرح دهیم. پس این مطلب را با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید شما هم از این روش ها استفاده کنید.

فرآیند و مراحل تولید روغن بادام زمینی

برای بدست آوردن روغن بادام زمینی مراحلی به ترتیب زیر طی خواهد شد که البته کمی پیچیده میباشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • تمیز کردن بادام زمینی
 • پوست گیری بادام زمینی
 • حرارت و فشار دهی
 • صاف کردن و ناخالصی گیری

ابتدا بادام زمینی برداشت شده با استفاده از دستگاه یا در مواردی بدون آن هم تمیز میشود تا روغنی که از آن بدست میاید آلوده نباشد. سپس پوست آن ها به طور کامل گرفته میشود چرا که پوست آن ها فاقد روغن طبیعی میباشد و همچنین ممکن است روغن موجود در بادام زمینی ها توسط پوست رویشان جذب شود. علاوه بر آن میزان خلوص روغن بدست آمده هم کاهش میابد و باعث آسیب رساندن به دستگاه های فشار میشود.

مرحله بعدی ایجاد حرارت و فشار است تا روغن بادام زمینی در این فرآیند خارج شود. پس از تولید روغن بادام زمینی ها از دستگاه های فیلتر میگذرند تا ناخالصی ها از روغن بادام زمینی گرفته شود. این مراحل به طور کلی فرآیند تولید روغن بادام زمینی در صنایع میباشد که پیش از این خواص آن ها را هم توضیح داده بودیم.

روغن بادام زمینی

فرآیند تولید کره بادام زمینی چگونه است؟

 • پوست گیری بادام زمینی
 • تفت دادن بادام زمینی
 • آسیاب یا مخلوط کردن
 • اضافه کردن طعم دهنده ها

فرآیند تولید بادام زمینی ساده تر از روغن آن میباشد و شما هم میتوانید آن را در خانه درست کنید. به این منظور ابتدا باید بادام زمینی های پوست کنده شده را تفت داده تا کمی برشته شوند. سپس با ترکیبات و محتویات اضافه تری آن ها را داخل مخلوط کن ریخته تا به خمیر تبدیل شود. محتویاتی که میتوان در این مرحله استفاده کرد شامل نمک، روغن، عسل و موادی از این قبیل میشوند. روغن استفاده شده باعث نرم شدن این خمیر میشود تا در نهایت کره بادام زمینی درست شود. قابل ذکر است هریک از انواع بادام زمینی دارای خواص و ویژگی های خاص خود میباشند و در نتیجه با توجه به نوع بادام زمینی ، شاهد درجه های مختلفی از روغن و کره بادام زمینی در بازار میباشیم.

انواع فراورده های بادام زمینی چیست؟

در بالا مهم ترین فراورده های بادام زمینی را نام بردیم و نحوه فرآوری آن ها را نیز بررسی کردیم. اما تنها به این موارد محدود نمیشوند.

از بادام زمینی در تولید انواع شیرینیجات، شکلات ها، صنابع دارویی، تولید خلال و غیره استفاده میشود. از این خوراکی مقوی و محبوب طبیعی است که استفاده های بسیاری چه در صنایع و چه در مصرف خانگی و عادی شود.

طریقه صادرات فرآورده های بادام زمینی

همانطور که در مقاله صادرات بادام زمینی ها هم شرح دادیم، محبوبیت این خوراکی باعث شده که تمام جهان خواهان وارد کردن بادام زمینی باشند. به همین ترتیب فرآورده های بدست آمده از بادام زمینی ها نیز به کشور های مختلف صادر و وارد میشود. اما باید توجه نمود که در فروش و صادرات این خوراکی، کیفیت و رعایت معیار ها هم اهمیت دارد.

اکنون لازم دارید بخوانید: صادرات بادام زمینی

جمع بندی

بادام زمینی از خوراکی و آجیل هایی میباشد که به دلیل خواص و کاربرد های بالا، فراورده های بسیاری نیز دارد. علاوه برآن به دلیل مصرف زیاد این محصول شاهد وجود نمونه های مختلفی از بادام زمینی که کشت مکان های مختلفی میباشند در بازار هستیم. همین موضوع منجر به دسته بندی بادام زمینی شده و در نتیجه تفاوت هایی در قیمت بادام زمینی با توجه به ویژگی های آن به وجود آمده است. فراورده های بدست آمده از این خوراکی ارزش غذایی بالایی دارد بطوری که پیشنهاد میشود هر کسی از این محصولات فراوری شده بادام زمینی ها خریداری و استفاده نماید.

شما میتوانید فراورده های بادام زمینی ها را در سایت آجیم طلایی مشاهده نمایید و در صورت تمایل آن ها را نیز خریداری کنید. همچنین محصولات مجموعه آجیم طلایی با توجه به داشتن پروانه بهداشتی صادرات پروانه ساخت و نشان سیب سلامت از مجوز های لازم جهت صادرات بر خوردار میباشند.

One thought on “فرآورده های بادام زمینی

 1. elnaz گفت:

  خیلی مطلب مفیدی بود. ببخشید شرکت شما هم فروش فرآورده های بادام زمینی رو مثل روغن و کره بادام زمینی انجام میده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *